Proširene vene: liječenje i simptomi

znakovi proširenih vena

Naziv takve bolesti temelji se naproširene vene donjih ekstremiteta, leži latinska riječ "varicis". Prevedeno je kao "nadutost", što u potpunosti odražava glavni simptom ove patologije, koju karakterizira abnormalno širenje vena. Prate ga druge, ne manje neugodne manifestacije u obliku poremećenog protoka krvi i disfunkcije ventila.
Medicinska statistika je neumoljiva: bolest je pogodila većinu svjetske populacije! Dakle, kliničke manifestacije varikoznih vena, izražene u različitim stupnjevima, nalaze se u gotovo 90% žena i više od 65% muškaraca. Nažalost, bolest je sve mlađa - a danas postoje izvještaji da se otkriva čak i kod djece školske dobi!

Ako imate više od 80% navedenih simptoma, toplo preporučamo da se obratite liječniku za savjet.

Proširene veneje bolest vena čije su kliničke manifestacije proširenje i patološka zakrivljenost vena, sa stvaranjem venskih čvorova, te posljedičnom progresijom simptoma kronične venske insuficijencije različitog stupnja težine (od osjećaja težine , umor u nogama, različiti stupnjevi otoka, do razvoja potkožnog masnog tkiva i kože, pojave dermatitisa, ekcema i eventualnog stvaranja venskih trofičnih ulkusa).

Liječnici klasificiraju ovo patološko stanje kao polietiološko, budući da se javlja zbog utjecaja različitih čimbenika. Glavne uključuju:

  • Kongenitalna predispozicija;
  • Trudnoća kod žena;
  • Hormonalne neravnoteže;
  • Prekomjerna težina;
  • Pasivni način života.

Stručni tim flebologa iz mreže obiteljskih klinika "Doktor u blizini" uvijek je spreman pomoći onima koji se žele izliječiti od ove bolesti. Odabir tijeka liječenja provodi se na individualnoj osnovi, uzimajući u obzir sve čimbenike. Uz korištenje suvremenih učinkovitih tehnika, to vam omogućuje postizanje željenih rezultata.

Uzroci i znakovi razvoja proširenih vena

Glavni patogenetski mehanizmi koji dovode do proširenih vena su:

  • Povećan intravenski tlak, koji je uglavnom određen hidrostatskim tlakom u veni, koji nastaje djelovanjem gravitacije, mjeren visinom stupca tekućine, odnosno udaljenosti od srca do točke na nozi gdje se vrši mjerenje. A tlak unutar tjelesnih šupljina - trbušne ili pleuralne, kada se poveća (trudnoća, prekomjerna težina, dizanje i nošenje teških predmeta i sl. ) pogoršava povrat venske krvi u srce.
  • Relativna slabost venskog zida, koji je određen genetski, ali se ponekad može promijeniti pod utjecajem upalnih procesa u venu.

Međudjelovanje ovih čimbenika dovodi do progresivnog rastezanja vene, razvoja insuficijencije venskih ventila, pojave obrnutog protoka krvi i pojave stagnacije u venskom krevetu.

Uz dugotrajnu izloženost provocirajućim čimbenicima razvijaju se upalni procesi koji svojim razvojem utječu i slabe čvrstoću venske stijenke venskih zalistaka.

Uslijed svih ovih procesa dolazi do patološkog obrnutog toka krvi niz venu, što se naziva refluks i razvija se venski zastoj, što dovodi do razvoja upale potkožnog masnog tkiva i kože, što daljnjim napredovanjem dovodi do pojava trofičnog ulkusa

Simptomi proširenih vena:

  • Vizualno vidljivo širenje i tortuoznost vena safene, u naprednim slučajevima - stvaranje venskih čvorova;
  • Osjećaj težine, umora, punine u teladi u donjim ekstremitetima;
  • Formiranje telangiektazija (vaskularne "zvijezde", "mreže");
  • Grčevi mišića potkoljenice noću;
  • Oticanje stopala i nogu;
  • Svrbež, suhoća, hiperpigmentacija i plavkastost kože
  • Pojava trofičnih, plačućih, slabo zacjeljujućih ulkusa.

Rizici od proširenih vena

Proširene vene na nogama same su više kozmetički problem, ali mogu dovesti do neugodnih komplikacija: kronične venske insuficijencije i upale vene, što se naziva akutni varikotromboflebitis. Akutni varikotromboflebitis je patološko stanje koje nastaje kao posljedica upale venske stijenke i pojave krvnog ugruška u lumenu. Opasna komplikacija varikotromboflebitisa je nastavak rasta krvnog ugruška i njegovo širenje u duboke vene. Stoga ovo stanje zahtijeva obvezni liječnički nadzor i liječenje, a ponekad dovodi do hitne operacije. Moderna medicina nudi niz učinkovitih tehnika koje mogu pomoći u uklanjanju rizika od razvoja takvih stanja, ali liječenje mora započeti pravodobno.

Klasifikacija varikoznih vena

Postoje različite klasifikacije varikoznih vena koje su prikazane u donjoj tablici.

Tip/stadij/klasa varikoznih vena prema CEAP-u

Znakovi

Oblik patologije, njezin stupanj i komplikacije do kojih je dovela

C1

Oštećenje intradermalnih žila: telangiektazija (kolokvijalno - "pauci", "mreže", "zvjezdice") i proširene retikularne vene.

C2

Dilatacija, patološka tortuoznost Oštećenje vena safena.

C3

Oštećenje vena safene, popraćeno edemom

C4a

S4b

Pojava hiperpigmentacije (tamnosmeđe boje) potkoljenice ili ekcema (upala kože, dermatitis) Razvoj lipodermatoskleroze (upala i zadebljanje potkožnog masnog tkiva.

C5

Izliječeni trofični ulkus

C6

"Otvoreni" trofični ulkus

Faze razvoja patološkog stanja prema Savelyevu

Kompenzacija

Nema simptoma ili tegoba; pregledom se otkrivaju proširene vene na jednom ili oba donja ekstremiteta.

Subkompenzacija

Pacijent osjeća nelagodu koja se izražava u oticanju i "bockanju" nogu, kao i grčevima mišića potkoljenice noću. Stanje je popraćeno oticanjem navečer, koje nestaje ujutro. Prilikom pregleda otkrivaju se proširene vene donjih ekstremiteta.

Dekompenzacija

Gore navedena nelagoda nadopunjuje upalne kožne lezije i ekcem. Koža izgleda suho i sjajno, a pojavljuju se i hiperpigmentacije.

Dinamika razvoja varikoznih vena

Klinička slika bolestiovise o tome u kojoj je fazi progresije bolest. Istodobno, liječnici identificiraju glavni klinički znak koji je odredio naziv bolesti - proširenje vena safena donjih ekstremiteta.

Početak razvoja bolesti

U početku bolesnici osjećaju težinu u nogama, umor i bolove u nogama. Tijekom tog razdoblja vizualni znakovi patologije nisu vidljivi. Česti su slučajevi kada izostanu i navedeni simptomi, pa bolesnici ne traže stručnu liječničku pomoć. Tijekom pregleda kod flebologa identificira proširene meke vene, koža preko koje nije pretrpjela patološke promjene.

Faza subkompenzacije

Kako se bolest razvija, pacijenti primjećuju bol, oteklina se pojavljuje pri dugom stajanju ili sjedenju, koja nestaje nakon noći. Tijekom pregleda flebolog primjećuje blagu oteklinu u području gležnja.

Stadij dekompenzacije

Napredovanje patologije izražava se u stalnom osjećaju težine u donjim ekstremitetima, brzom umoru i grčevima mišića tele noću. Osim toga, navečer se javlja jak svrbež.

Prilikom pregleda kod liječnika otkriva se izražena dilatacija vena donjih ekstremiteta i poremećaj protoka krvi. Primjećuje se napetost vena, prianjanje njihovih stijenki na kožu, hiperpigmentacija, cijanoza, hrapavost i suhoća kože.

Promjene na koži javljaju se u donjoj trećini noge. Prvo, oni predstavljaju pojavu smeđe boje kože, razvoj upale - dermatitisa ili ekcema, pojavu zbijanja potkožnog masnog tkiva, na čijoj pozadini se kasnije počinju formirati i napredovati trofični ulkusi.

Dijagnostika proširenih vena

Liječenje proširenih venapropisano nakon što je pacijent prošao sveobuhvatnu dijagnostičku studiju, koja omogućuje točno određivanje stupnja razvoja bolesti i patoloških promjena do kojih je dovela. Ovisno o situaciji, može uključivati sljedeće studije donjih vena:

  • Inspekcija;
  • Duplex/triplex skeniranje.
  • Studije nekih pokazatelja koagulacije, markera trombofilije

Glavna metodadijagnoza proširenih venaje ultrazvučni pregled, uz koji obavljaju i cijeli niz pretraga te obavljaju funkcionalne pretrage.

Liječenje proširenih vena

Moderna flebologija nudi niz učinkovitihmetode liječenja proširenih vena. Njihov odabir se provodi na individualnoj osnovi, na temelju kliničkog slučaja i indikacija pacijenta.

Konzervativne tehnike ne treba suprotstavljati kirurškim, jer se koriste u kombinaciji. Ponekad se konzervativno liječenje može provesti samostalno, ali važno je razumjeti da ne može dovesti do izlječenja, iako usporava razvoj patologije i također ima pozitivan učinak na stanje pacijenta.

Konzervativna terapija

Kada koristiti samostalno?

  • Priprema bolesnika za operaciju u uznapredovalim stadijima bolesti;
  • Postoje kontraindikacije za operaciju ili je potrebno odgoditi;
  • Za oporavak bolesnika nakon operacije.

Problemi koji se mogu riješiti

  • Uklanjanje kliničkih manifestacija;
  • Poboljšanje dobrobiti i kvalitete života pacijenta;

Korištene tehnike

Kompresijska terapija, kojom se smanjuje promjer vena i otklanja refluks, te potiče povrat venske krvi u srce i limfna drenaža. U procesu se koriste elastični zavoji i terapijske kompresijske čarape koje pacijent nosi svakodnevno tijekom cijelog života ili do završetka kirurške korekcije. Korištenje terapeutskih kompresivnih čarapa adekvatno i brzo korigira hemodinamske poremećaje u nogama čak i kodliječenjeproširene veneu naprednim stadijima.

Terapija lijekovima uključuje propisivanje farmakoloških lijekova koji su usmjereni na uklanjanje nelagode u nogama ili poboljšanje mikrocirkulacije krvi i limfne drenaže. Najčešće korišteni lijekovi su:

  • Masti i gelovi koji sadrže eterična ulja: troxevasin, antistax i drugi
  • Pripravci na bazi flavonoida.

Kirurške tehnike

Flebektomija

Što je to?

Kirurgija za uklanjanje proširenih vena.

Koje probleme rješava?

Normalizacija protoka krvi kroz vene safene

Indikacije

  • Patološka ekspanzija vena safene;
  • Prisutnost refluksa;
  • Uzlazni tromboflebitis.

Osobitosti

Postupak uključuje uklanjanje zahvaćenih vena koje se nalaze ispod kože.

Trajanje

Od 60 do 120 minuta.

Traumatičnost

Mali ožiljci 5-10 cm u području prepona i 0, 5-4 cm na nogama. Bolesnik ostaje u bolnici 1-7 dana. Bolovanje do 24 dana

Endovenska laserska koagulacija/obliteracija proširenih vena (EVLK/EVLO)

Što je to?

Tehnika usmjerena na uklanjanje vena pomoću medicinske laserske zrake.

Indikacije

  • Patološka dilatacija vene;
  • Prisutnost trofičnih ulkusa.

Traumatičnost

Minimalno, Operacija se izvodi kroz punkciju vene. Izvodi se ambulantno.

Značajke razdoblja oporavka

Neposredno nakon operacije pacijent mora hodati 30-40 minuta. Potrebno je nositi kompresijske čarape najmanje 2 tjedna. Bolovi su često odsutni ili su minimalni

Skleroterapija

Što je to?

Postupak koji uključuje uvođenje posebne tvari u lumen posude - sklerozanta, što uzrokuje stvaranje proteinsko-eritrocitnog čepa s naknadnim nestankom vene.

Indikacije

flebeurizma.

Osobitosti

Tehnika je učinkovita za liječenje intradermalnih vena, u drugim slučajevima - kao dodatak za uklanjanje malih zaostalih grana glavnih debla.

Komplikacije

Komplikacije su relativno rijetke.

Prevencija proširenih vena

Prevencija uključuje:

  • Nošenje kompresijskih čarapa;
  • Održavanje tjelesne težine u granicama normale;
  • Održavanje aktivnog načina života;
  • izbjegavajte stajanje dulje vrijeme;
  • Pravovremeni posjet flebologu u slučaju obiteljske anamneze ili pojave simptoma bolesti.

Ako ipak primijetite prve znakove proširenih vena, požurite potražiti stručnu liječničku pomoć!